Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mýdla

28. 4. 2013

 Mycí a prací prostředky jsou podmíněny stavbou molekuly detergentů. Molekula je tvořena skupinou hydrofilní, lnoucí k vodě a skupinou hydrofobní (vodu odpuzující), která se váže na mastnou špínu. Základem detergentů jsou povrchově aktivní látky – tenzidy . Mezi nejpoužívanější tenzidy patří mýdla a saponáty.

 
Mýdlo       Podstatu mýdla tvoří směs alkalických solí vyšších mastných kyselin. Výroba spočívá ve zmýdelňování tuků alkalickými prostředky, jako hydroxid sodný nebo uhličitan draselný . Suroviny se vaří, po skončení procesu se přidáním chloridu sodného vyloučí jádrové mýdlo. Mýdlo se zchladí, suší a změklé je dopravováno do automatických razících strojů, které je upravují do obchodního tvaru.
 
      Kromě tuků a olejů živočišného původu se používají syntetické mastné kyseliny. Z pomocných surovin se používají rozpouštědla ( terpentýn, hexalin) a plnidla (vodní sklo) .
 
      Mýdla se vyznačují vysokou smáčivostí, emulgační schopností, velmi dobře brání návratu špíny na vyprané vlákno. Jsou vhodná pro praní bavlny a buničitých vláken, méně korodují pračky. Nevýhodou je nestálost proti kyselinám a solím, alkalická reakce a srážlivost působením tvrdé vody .
 
a)      Sortiment mýdel - a) Toaletní mýdla  - luxusní, výběrová, 1. jakosti, b) Medicinální mýdla, c)  Mazlavá mýdla, d) Mýdlové vločky, e) Mýdlové prášky
 
Jakost mýdel – obsah mastných kyselin, vody,volných alkálií, sody, plnidel a pěnivost. Mezi vady patří dráždivost pokožky, měknutí povrchu, trhlinky,praskání a deformace mýdla, vznik skvrn, výkvět solí a cizí pach.
Mýdlo patří ke klasickým mycím prostředkům a je stále v osobní hygieně nenahraditelné. Podstatu mýdla tvoří směs alkalických solí vyšších mastných kyselin. Princip jeho výroby spočívá ve zmýdelňování tuků. Suroviny se vaří, po skončení procesu se přidáním chloridu sodného vyloučí jádrové mýdlo. Mýdlo se zchladí, suší a změklé je dopravováno do automatických razicích strojů, které je upravují do obchodního tvaru.
K výrobě se používají tuky a oleje živočišného a rostlinného původu dále pak syntetické mastné kyseliny a některé druhy zmýdelnitelných pryskyřic (kalafuna). Z pomocných surovin se používají rozpouštědla (terpentýn, hexalin) a plnidla (vodní sklo).
Toaletní mýdlo se vyrábí z jádrového mýdla, které se po vysušení mísí s barvivem a dalšími surovinami (parfémy, plnidla a další kosmetické přísady). Po dokonalém promíchání se hmota tvaruje na tyče, které se rozřezávají a v menších kusech se na lisech razí do typických obchodních tvarů.
Mýdla se vyznačují vysokou smáčivostí a velmi dobře brání návratu špíny na očištěné vlákno. Jsou vhodná pro praní bavlny a buničitých vláken, méně korodují kovová zařízení pracích strojů.
Nevýhodou je nestálost proti kyselinám a solím, alkalická reakce a srážlivost působením tvrdé vody. V měkké vodě získává mýdlo velice dobré prací vlastnosti.
Jádrová mýdla jsou tvrdá sodná mýdla obsahující 68 až 72 % zmýdelněných mastných kyselin. Mají výbornou prací schopnost a vysokou pěnivost. Žádaná jsou bílá jádrová mýdla. Na trhu jsou pod obchodními názvy Jelen 68 %, Titan 72 %, Hellada 69 %. Používají se na praní jemného a barevného prádla. Jsou cenově nejdostupnější, minimálně zatěžují odpadní vody a jsou ekologicky nezávadné.
Toaletní mýdla jsou tvrdá sodná mýdla vyráběná z kvalitních surovin. Mají 78 až 80 % zmýdelněných mastných kyselin. Obsahují speciální přísady (lanolin, rostlinné extrakty, dezinfekční a dezodorační látky, barviva) a vonné látky. Vyrábějí se a prodávají ve třech druzích, a to jako mýdla:
 
¨ Luxusní - mají zvýšený obsah vonných látek, speciální přísady, jsou barevná a vyznačují se vysokou úrovní povrchové úpravy (např. Soté Mink);
¨ Výběrová - vyrábějí se v pastelových barvách, obsahují kvalitní vonnou složku a speciální přísady (např. Domino, Evona, Růže, Frézie);
¨ 1.jakosti - mají nižší obsah vonné složky (např. Šeřík, Jaro); patří sem dětská mýdla vhodná pro citlivější pokožku, protože mají snížený obsah alkálií a přísadu lanolínu.
Medicinální mýdla obsahují speciální přísady a používají se k léčení některých kožních onemocnění.
 
 Prodávají se medicinální mýdla boraxová, sírová, síro-dehtová, dehtová. Zvláštními mýdly jsou mýdla anti-alergická, která jsou vhodná pro osoby kožními ekzémy a podobnými potížemi jsou prosté chemických látek, které by mohly způsobovat podráždění pokožky.
Mazlavá mýdla jsou nevysolená draselná mýdla polotuhá, nahnědlá, rychle rozpustná. Používají se k mytí podlah, schodů, hygienických zařízení a k odstraňování hrubých nečistot.
Mýdlové vločky se vyrábějí ze suroviny pro toaletní mýdla v podobě tenkých lístečků. Obsahují 85 % mastných kyselin, používají se k ručnímu praní hedvábných, vlněných a jemných tkanin.
Mýdlové prášky jsou směsí mýdla, sody a vodního skla. Používají se pro praní a vyvářku bílého a stálobarevného prádla (např. Timi, Hanka, Toto). .
 
Jakost mýdel závisí na obsahu mastných kyselin, vody, volných alkálií, sody, plnidel a na pěnivosti. 
Vady mýdel dráždivost pokožky, měknutí povrchu, trhliny, praskání a deformace mýdla, vznik skvrn, výkvět solí a cizí pach.
 
Mýdla se skladují ve vzdušných, větratelných prostorách s relativní vlhkostí 50 až 60 % při teplotě 20 ° C. Balí se do papíru nebo do kartónových krabic, mleté druhy do polyetylenových sáčků.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< květen / 2020 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 8595
Měsíc: 103
Den: 4